Wybór psiego fryzjera dla naszego pupila jest bardzo ważny. Kim jest groomer i dlaczego nie warto oddawać swojego czworonoga do przypadkowego salonu pielęgnacji? Te i inne zagadnienia wyjaśniam w tym artykule.

Najlepszy groomer dla mojego psa – jak go znaleźć?

Dawniej z salonów groomerskich korzystali tylko ci, którzy posiadali psiaki wymagające konkretnej fryzury. Miejsc, w których można było obstrzyc zwierzaka, nie było zbyt wiele. Nasz wybór był dość ograniczony, szczególnie jeśli mieszkaliśmy w mniejszych miejscowościach. Sytuacja bardzo uległa zmianie w ciągu ostatnich lat. Obecnie jest bardzo dużo salonów piękności dla psów i znowu pojawia się problem. Zastanawiamy się, który wybrać, by miejsce, gdzie zostawiamy naszego pupila, było dla niego jak najlepsze. By osoby, którym powierzamy najlepszego przyjaciela były w pełni profesjonalne. Dlatego postanowiłam opisać najważniejsze informacje i rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego salonu i specjalisty.

Kim jest groomer?

Zacznijmy od tego, kim jest groomer. Nazwa pochodzi od angielskiego czasownika „to groom”, czyli czesać. Jest to osoba, która profesjonalnie zajmuje się pielęgnacją zwierząt. Zabiegi, które oferuje w swoim salonie to kąpiel, rozczesywanie, strzyżenie psa, trymowanie, obcinanie pazurów, czyszczenie uszu, czy usuwanie kamienia nazębnego. Nie wystarczy jednak kupić sobie maszynki, szczotki i nożyczek i nazwać się groomerem. Potrzebne jest do tego ukończenie specjalnych kursów, które powinny obejmować szeroką wiedzę teoretyczną, jak i praktykę. A co ważniejsze ciągle poszerzać tę wiedzę o dodatkowe kursy i szkolenia.

Doświadczenie groomera

Każdy profesjonalny groomer ma ukończone liczne szkolenia i kursy. Czasem może okazać się, że groomer działający dużo krócej na rynku, ma dużo większą wiedzę i doświadczenie, niż ten, co prowadzi swój zakład kilkadziesiąt lat. A dlaczego? Ze względu na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i poszerzanie wiedzy. To właśnie dodatkowe szkolenia, w których uczestniczy, pozwalają mu być na bieżąco. Nauka i technologia cały czas idzie do przodu. W każdej dziedzinie ciągle pojawiają się nowości, które warto śledzić i wdrażać w swoim biznesie. Jeśli wejdziecie pierwszy raz do salonu i zobaczycie liczne certyfikatu ukończonych kursów psiego fryzjera, to znaczy, że macie do czynienia z profesjonalistą.

Psie fryzury, czyli jak wygląda pies po strzyżeniu

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest psia fryzura. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak wyglądają czworonogi po wizycie u psiego fryzjera. Czy nie są golone „na łyso”? Nie jest to ani ładne, ani zdrowe dla naszego psa. Czy groomer zna się na pielęgnacji poszczególnych rodzajów okrywy włosowej i np. nie goli maszynką owczarka niemieckiego, szpica, samojeda, czy bernardyna? Są od tego oczywiście wyjątki. Czasem zdarzają się psy skrajnie zaniedbane, gdzie ogolenie zwierzęcia to jedyne humanitarne wyjście. Jednak są to pojedyncze przypadki. Dużym ułatwieniem dla nas są media społecznościowe, na których często groomerzy wstawiają zdjęcia ostrzyżonych piesków. Możemy wtedy śledzić ich pracę na bieżąco. Jeśli widzimy dużo umieszczanych postów, to oznacza, że groomer cieszy się dużą popularnością. A co za tym idzie, posiada wielu zadowolonych klientów. Czasem będzie to również inspiracja dla nas, jaką fryzurę dla naszego pupila wybrać.

Ceny świadczonych usług i długie terminy

Każdy profesjonalny psi fryzjer ceni swoją pracę. Dlatego ceny w dobrych salonach groomerskich mogą wydawać się dość wysokie. Powinniśmy jednak zdać sobie sprawę z tego, że ciągłe udoskonalanie swoich umiejętności kosztuje. Tak jest również i tutaj. Kursy i szkolenia są bardzo drogie. Sprzęt, którym posługuje się profesjonalny groomer, kosmetyki i akcesoria również. A to przekłada się na cenę świadczonych usług. Należy również zwrócić uwagę na to, że jest to praca fizyczna. Wymaga ona od groomera, skupienia, ostrożności i umiejętności pracy z psem. To żywe stworzenie, a nie worek ziemniaków. Zasługuje na poświęcenie mu większej ilości czasu, wyrozumiałości i traktowania z szacunkiem. Nikt z nas nie chciałby, żeby jego pupila traktować przedmiotowo. Terminy w salonach piękności dla psów mogą być długie. Czasem dużo dłuższe niż u ludzkiego fryzjera. Niech nas to nie dziwi. Jeśli ktoś wyrobił sobie renomę na rynku, to ma wielu klientów. Z tego wynika, że na wolny termin będzie trzeba poczekać.

Na jakie zachowania groomera zwrócić uwagę

Większość osób, które wybierają zawód groomera kochają psy. Nie znam osoby, która zdecydowałaby się być psim fryzjerem bez miłości do zwierząt. Jest to dość specyficzny zawód. Aby go wykonywać dobrze, należy mieć w sobie ogromne pokłady cierpliwości i empatii do psów. Dlatego już przy pierwszym kontakcie ze zwierzęciem możemy zauważyć, jaki stosunek ma groomer do naszego pupila. Czasem wystarczy kilka sekund, by nawiązał z nim nić porozumienia. W tej pracy ważne są umiejętności, ale trzeba być również psim psychologiem. Psi fryzjer musi umieć odczytywać zachowania zwierzaka. Powinien wiedzieć, jak zachowuje się pies, gdy jest zestresowany i zdenerwowany. Jakie są jego sygnały uspakajające. Wtedy groomer będzie wiedział, jak z takim psem postępować. W przeciwnym razie wizyta w psim salonie będzie dla zwierzaka dużo bardziej stresująca.

Wyposażenie salonu groomerskiego

Odwiedzając salon dla psów, zwróćmy uwagę na znajdujący się w środku sprzęt. Czy na wyposażeniu jest wanna groomerska, profesjonalny stół, który jest bezpieczny dla naszego zwierzaka. Nie bójmy się zapytać, czy mają specjalne sterylizatory do narzędzi. W wysokiej klasy salonach po każdym kliencie sprzęt powinien być dezynfekowany. Istnieją do tego specjalne sterylizatory, w których umieszczane są nożyczki, grzebienie, czy szczotki. Również mile widziany jest ozonator lub lampa UV. Włącza się ją na koniec pracy, gdy wszyscy już wychodzą z pomieszczeń. Dzięki niej zabijane są wszystkie wirusy, grzyby i bakterie. Można też zapytać o rodzaj kosmetyków wykorzystywanych w salonie. Dobrej jakości środki, znanych i renomowanych są dla nas gwarancją, że pies nie dostanie podrażnień. Jego sierść będzie dogłębnie oczyszczona, a skóra nawilżona. Na koniec zwróćmy uwagę, czy w salonie jest porządek. Jeśli jest czysto i posprzątane, nie fruwa sierść z poprzednio strzyżonych psów, to nasz zwierzak nie zarazi się niczym. A przeprowadzane zabiegi będą dla niego bezpieczne.

Opinie klientów

Ostatni aspekt, jaki chciałabym poruszyć to opinie innych klientów. Jeśli robimy jakieś zakupy w Internecie lub szukamy jakiejś dobrej restauracji, zwracamy uwagę na zamieszczane opinie. Nie ma lepszej reklamy niż zadowolony klient. Dlatego, jeśli to możliwe to starajmy się dowiedzieć od innych osób, które korzystały z usług danego groomera, czy są zadowolone z jego pracy.

Przedstawione powyżej informacje to najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać wybierając dobry salon groomerski. Jeśli macie jeszcze jakieś inne doświadczenia, koniecznie napiszcie w komentarzach. Może pomoże to innym czytelnikom szukającym profesjonalnego psiego fryzjera. Salonów dla psów jest wiele, ważne, żeby wybrać jeden dobry. I nie zmieniajmy go z każdą następną wizytą, gdyż dla psiaka to dodatkowy stres.