Czyszczenie oczu u pieska

Higiena i pielęgnacja oczu psa ma bardzo ważne znaczenie dla jego zdrowia. O ile mycie nie wymaga specjalnych zabiegów to już zaniedbanie i pojawienie się stanu zapalnego przysporzy nam i pupilowi wiele zmartwień.

Pielęgnacji oczu i ich okolic u psa.

Higiena oczu zajmuje kilka chwil i jest bardzo prosta. Najważniejsze jest jej systematyczne przeprowadzanie. Z artykułu dowiesz się jak często przemywać oczy u psa i co może się stać, jeśli o nie właściwie nie zadbasz. Będziesz mógł samodzielnie przeprowadzać tę czynność przy pomocy bezpiecznych dla zdrowia psa produktów.

Jak często pielęgnować okolice oczu psa?

Psie oczy są podobnie zbudowane, jak u ludzi z małą różnicą – posiadają trzecią powiekę. Odpowiada ona za ochronę i nawilżenie oka. Pomimo to psiak i tak potrzebuje Twojej pomocy w higienie oczu, które wymagają codziennej pielęgnacji. Robimy to, usuwając wydzielinę, zanim zaschnie. U psów długowłosych jest to tym bardziej ważne, gdyż włosy opadają na oczy i często do nich wchodzą, podrażniając je. W efekcie produkcja wydzieliny może być wzmożona. Zaniedbując czynności pielęgnacyjne, dopuszczamy do narastania zaschniętej wydzieliny i ropienia oczu u psa. W wewnętrznych kącikach oczu tworzą się strupy, które ciężko odmoczyć. Sprzyja to rozwojowi bakterii i powstaniu stanów zapalnych. Robią się rany, które są trudne do wyleczenia ze względu na wilgotne środowisko. Dlatego tak ważna jest systematyczność w higienie oczu. Powinniśmy kontrolować czy nie pojawił się stan zapalny i czy oko nie jest zaczerwienione.

Czym przemywać oczy psa?

Jest wiele dostępnych środków, które możemy stosować, by właściwie zadbać o oczy psa. Możemy je podzielić na dwie grupy: naturalne domowe produkty oraz środki dostępne w sklepach zoologicznych, aptekach i gabinetach weterynaryjnych. Cokolwiek zastosujemy, będzie to z korzyścią dla psich oczu. Najważniejsze, by pielęgnować je systematycznie! Poniżej przedstawiamy produkty bezpieczne w higienie oczu psa:

  • Przegotowana ciepła woda;
  • Esencja z czarnej herbaty;
  • Napar z ziela świetlika;
  • Sól fizjologiczna;
  • Kwas borowy (dostępny w aptece);
  • Preparaty do pielęgnacji dostępne w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych;
  • Chusteczki do przemywania oczu do kupienia w sklepach zoologicznych;

W jaki sposób i kiedy należy przemywać oczy psa?

Psie oczy narażone są na czynniki zewnętrzne takie jak kurz i pył. Dlatego powinny być przemywane szczególnie po spacerze na łące, czy piaszczystych terenach, gdzie są bardziej narażone na zanieczyszczenia. Również wskazane jest mycie, gdy nasz pupil wytarza się w piasku np. na plaży. Zwracamy też uwagę czy oko nie jest zaczerwienione, nie pojawił się obrzęk i czy pies się nie drapie. Do codziennej pielęgnacji stosujemy waciki lub zwykłe gaziki. Stosowanie waty jest wysoce niewskazane, gdyż istnieje ryzyko oderwania się kawałka i porysowania gałki lub utknięcia w oku! Przecieramy oko od jego wewnętrznej do zewnętrznej części na całej długości. Do każdego oka należy używać osobnego wacika, co zapobiegnie ewentualnemu przeniesieniu się bakterii.

Strzyżenie włosów wokół oczu.

Jeśli właściwie pielęgnujemy włosy nad i pod oczami nie musimy ich wycinać. Tak jest u niektórych ras, jak np. u sznaucerów. W trakcie strzyżenia pozostawia się im długą grzywkę. Długi włos ładnie się układa i nasz psiak pięknie wygląda. Codzienna pielęgnacja oczu i dbanie o włosy nie powoduje zagrożenia, w wyniku którego pies jest narażony na stan zapalny oczu. Jednak jeśli decydujemy się na krótkie cięcie, powinniśmy wycinać włosy wokół oczu regularnie. Krótki włos może sterczeć, wchodzić do oczu i powodować podrażnienia.

Przyczyny rdzawych śladów wokół oczu psa.

Są różne przyczyny pojawiania się rdzawych zacieków przy kącikach oczu. Mogą być wynikiem zatkanych kanalików łzowych. Wtedy przeprowadza się zabieg przetykania w klinice weterynaryjnej. Jednak sam zabieg nie leczy przyczyny. Pojawiają się również przy alergii pokarmowej. Wskazana jest w tym przypadku zmiana diety. Kolejnym powodem może być grzyb chorobotwórczy należący do rzędu Malasseziales. W tej sytuacji należy udać się do weterynarza, by potwierdzić nasze przypuszczenia i wdrożyć odpowiednie leczenie.

A jak Wam idzie z codzienną pielęgnacją oczu Waszych czworonogów? Chętnie poddają się zabiegom czyszczenia, czy może nie należy to do ich ulubionych czynności? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!