Jednym z elementów pielęgnacji naszego czworonoga jest obcinanie pazurów. Jest to czynność chyba najbardziej nielubiana i przez nas i przez nasze psy. Dlaczego? Bo wymaga największej precyzji i często wiąże się z pojawianiem się krwi, co jest dla nas dość przerażające

Przycinanie pazurków u Psa

Bez względu na to, czy lubimy, czy nie psu należy systematycznie obcinać pazury. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Nie wiesz jak samodzielnie obciąć pazury u swojego psa? Kiedy należy to zrobić i jakich narzędzi potrzebujesz? Koniecznie przeczytaj artykuł. Pomogę Ci się do tego odpowiednio przygotować.

Dlaczego obcinanie pazurów u psa jest takie ważne?

Tak u człowieka, jak i u psa pazury cały czas rosną. Należy je systematycznie przycinać, by nie doprowadzić do przerośnięcia. Jeśli je zaniedbamy, będą one powodować ból i duży dyskomfort u zwierzęcia. W momencie, gdy pazur zaczyna dotykać podłoża, pies próbuje układać łapę w nieprawidłowy sposób, by ograniczyć ból. Prowadzi to do wad układu kostno- szkieletowego oraz deformacji i zwyrodnienia stawów. Może przerodzić się w platfusa. Większość osób błędnie uważa, że pies sam ściera sobie pazury w trakcie spacerów. Nic bardziej mylnego. Wyłączenie duże psy o dużej masie ciała są w stanie częściowo ścierać pazury, ale to też nie zawsze i nie wszystkie. Rzadko zdarza się, żeby spacer odbywał się wyłącznie po betonie, kostce, czy asfalcie. Tylko na takim podłożu pazury mogą ulec ścieraniu. Jednak w większości nasz pupil biega po trawie, łąkach, czy ziemistym terenie. Dlatego powinniśmy sprawdzać stan pazurów i je obcinać.

Jak często powinno się obcinać pazury u psa?

Nie ma dokładnie określonego przedziału czasowego. Na częstość obcinania pazurów u psa składa się wiele czynników. Między innymi genetyka danego zwierzęcia. Jednym pazury rosną wolniej innym szybciej. Podobnie jak u ludzi. Również ilość spacerów dziennie i to, po jakim terenie się odbywają. Jeśli nasz pies jest bardzo aktywny fizycznie, dużo biega, to pazury w niewielkim stopniu ścierają się same i obcinanie może być rzadsze. Jeśli jednak nasz pupil to typowy kanapowiec musimy częściej przeprowadzać ten zabieg. Rodzaj diety też wpływa na szybkość odrastania. Jeśli pazury naszego czworonoga nie dotykają ziemi i jeszcze widzimy przestrzeń między pazurem a podłożem, to spokojnie można obcinać co około 6 tygodni. Jeśli odległość od podłoża jest niewielka, to powinniśmy częściej kontrolować ich długość i obcinać co około 4 tygodnie. W przypadku przerośnięcie pazurów, gdy musimy skrócić długość rdzenia powinniśmy skracać pazury przynajmniej raz w tygodniu.

Czym obcinać psie pazury?

Niestety psie pazury wymagają specjalnego sprzętu, by je obciąć. Absolutnie nie możemy tego robić nożyczkami, cążkami, czy obcinaczką przeznaczoną dla ludzi. Tymi narzędziami moglibyśmy wyrządzić psu jedynie krzywdę. Potrzebny jest nam do tego sprzęt dedykowany do obcinania pazurów u zwierząt. Zaliczamy do niego między innymi:

  • Obicinaczki– cążki do obcinania psich pazurów;
  • Obcinaczki z gilotynką;
  • Pilniki;
  • Elektryczne szlifierki do pazurów;

Tak naprawdę nie ma znaczenia, które z tych narzędzi zastosujemy. Każdy wybiera to, czym najlepiej się mu pracuje. Ważny tu jest komfort zwierzęcia. Jeśli będziemy mieć sprzęt wygodny dla nas, to pójdzie nam to o wiele sprawniej. Zaoszczędzimy psu wiele stresu. Dodatkową rzeczą, którą koniecznie musimy mieć, przystępując do obcinania pazurów to preparat tamujący krwawienie. Najpopularniejszy i najczęściej stosowany jest nadmanganian potasu. Dostępny w każdej aptece. Często zdarza się, że obcięcie samego koniuszka pazura naruszy macierz. Będzie się to wiązało z pojawieniem się krwi. A psie pazury potrafią naprawdę mocno krwawić i same nie przestaną. Nie należy wtedy panikować, tylko podjąć szybkie działanie.

Po czym wiadomo, że najwyższy czas na obcięcie pazurów?

Pies niestety nam nie powie, że ma już zbyt długie pazury i czuje dyskomfort. Dlatego sami musimy pilnować momentu, kiedy powinno się je obciąć. Jeśli tylko zauważymy, że w trakcie chodzenia pazury dotykają podłoża to najwyższy czas, by je skrócić. Charakterystycznym objawem jest stukanie pazurami o podłogę najczęściej panele w domu. Gdy pies się przemieszcza i towarzyszy temu odgłos drapania lub skrobania to właściwy znak dla nas. Nie zwlekajmy z tym, gdyż jak już wcześniej pisałam ma to ogromny wpływ na zdrowie naszego psiaka.

Kto powinien obcinać pazury naszemu pupilowi?

Są przeważnie trzy opcje. Możemy udać się do salonu groomerskiego. Możemy obciąć pazury w trakcie wizyty u weterynarza lub możemy nauczyć się tego sami. Większość groomerów bardzo zwraca uwagę na długość pazurów u psa i po porozumieniu z właścicielem obcinają je. Weterynarze również skracają pazury, jednak w większości przypadków nie należy to do ich ulubionych czynności. A dlaczego? W gabinecie weterynaryjnym jesteśmy razem z psem i często nieświadomie przenosimy swój stres przy obcinaniu pazurów na psa. Jest on wtedy niespokojny, wyrywa się i często kończy się to krwawiącym pazurem. Dlatego uważam osobiście, że jednym z najlepszych rozwiązań jest robienie tego samemu w domu. Jak każdy proces pielęgnacyjny również obcinanie pazurów jest czynnością, do której stopniowo powinniśmy psa przyzwyczaić. Tym bardziej że psy nie znoszą, jak się im grzebie w łapach. Pozwoli to jednak w najwyższym stopniu ograniczyć stres związany z tą przykrą dla zwierzęcia czynnością. Nie bójmy się tego robić. Nie jest to najłatwiejsze i wymaga od nas skupienia, koncentracji i utrzymania psa w pozycji nieruchomej. Jednak nie jest to również coś, czego nie możemy się nauczyć, a z czasem dojdziemy do wprawy.

Jak samodzielnie obciąć psu pazury, czyli postępowanie krok po kroku.

  • Powoli przyzwyczajaj psa, że będziesz zajmował się jego łapami. Od małego szczeniaka delikatnie dotykaj łapy, masuj poduszki. Te wszystkie czynności utwierdzą zwierzaka w przekonaniu, że to nic strasznego i nie boli.
  • Następnie oswajaj psa z narzędziami do obcinania pazurów. Pozwól mu powąchać. Połóż koło niego, by zobaczył, że to tylko zwykły przedmiot, a nie narzędzie tortur.
  • Gdy nadejdzie dzień obcinania, przygotuj sobie ulubione smakołyki psa. Będzie to dodatkowa motywacja, by być grzecznym.
  • Musisz ustalić najwygodniejszą dla psa pozycję. Moje psy najbardziej lubią leżeć w trakcie obcinania pazurów. Inne będą wolały siedzieć. Sprawdź, w jakim ułożeniu pies będzie najbardziej spokojny.
  • Następnie zdecydowanie chwyć łapę psa. Musisz jednak uważać, by nie sprawić mu bólu, bo wtedy zacznie się wyrywać.
  • Trzymając narzędzie pod kątem około 45 stopni, rozpocznij obcinanie. Rób to po małym kawałeczku, gdyż jeśli od razu obetniesz dużą część paznokcia, możesz uszkodzić macierz i pazur zacznie krwawić. Jeśli pies ma długie pazury, musisz obcinać je nieznacznie co kilka dni, by doprowadzić do cofnięcia się rdzenia. Jeśli okaże się, że jednak macierz została uszkodzona, wystarczy zastosować nadmanganian potasu. Nie martw się, ból szybko przejdzie. Musimy podjąć to ryzyko, gdyż trzymanie psa z przerośniętymi pazurami jest dla niego dużo bardziej bolesne i wiąże się z przykrymi konsekwencjami.

Mam nadzieję, że choć trochę ułatwiłam Wam pierwsze obcinanie pazurów u swojego psiaka. Jeszcze raz zwracam uwagę na to, jak ważna jest systematyczna pielęgnacja pazurów. Zaoszczędźmy zwierzakowi bólu! Dajcie znać, jak Wam poszło w komentarzach i zapraszam do przeczytania kolejnych artykułów.